„Na końskim grzbiecie” w nowym roku szkolnym

„Na końskim grzbiecie” w nowym roku szkolnym

 dscf8879

  Podopieczni „Przystani” wraz z nowym rokiem szkolnym kontynuują projekt „Na końskim grzbiecie” realizowany w Stajni Standura w Łące, także w czasie wakacji

.dscf8877

   To już kolejny rok uczestnictwa w tej pięknej formie rekreacji i terapii w kontakcie ze zwierzętami. Umiejętności naszych podopiecznych zwiększają się a radość z jazdy konnej jest niezmienna od początku projektu.

dscf8901

   Jazda konna tylko z pozoru może wyglądać jak zwyczajne siedzenie na koniu i dawanie mu prostych wskazówek (jak iść, skręcić czy zatrzymać się). W rzeczywistości to coś znacznie więcej, niż przypadkowy obserwator jest w stanie zauważyć – jazda konna oprócz przyjemności dostarcza bowiem wiele korzyści dla zdrowia i rozwoju fizycznego, psychicznego i emocjonalnego.

dscf8878

   Po pierwsze, jazda konna rozwija równowagę i koordynację. Ruchy, jakich oczekuje się od jeźdźca, wymagają wysokiej świadomości ciała. Podczas jazdy konnej wykorzystuje się wiele mięśni – głównie nóg, brzucha, ramion i pleców. Jeździectwo to nie siła fizyczna, lecz mocne i elastyczne mięśnie, które pomagają w utrzymaniu równowagi i koordynacji. Pamiętajmy, że w czasie jazdy konnej dwie strony naszego ciała muszą pracować jednocześnie, co stymuluje do skoordynowanego działania obie półkule mózgowe.

dscf8895

   Jazda stępem, podobnie jak spacer, stymuluje pracę organów wewnętrznych, wspomaga działanie wątroby i proces trawienia. Podczas jazdy spalamy wiele kalorii i poprawiamy przemianę materii.

dscf8882

   Każdy, kto zdecydował się na rozpoczęcie swojej przygody z końmi, powie, że w pewien sposób właśnie dzięki koniom, a może dla nich, przełamuje wewnętrzne bariery i wciąż uczy się nowych rzeczy.

dscf8890

   Dzieci uczące się jazdy konnej na każdym treningu podejmują nowe wyzwania, które pokonują ciężką, systematyczną pracą. Dzięki temu budują wiarę w siebie i swoje możliwości i od najmłodszych lat uczą się wytrwałości. Te cechy bardzo pomogą w dorosłym życiu.

dscf8858

   Konie w pozytywny sposób wpływają na wiele cech naszego charakteru – opiekuńczość, szacunek, wytrwałość, dążenie do celu i odpowiedzialność.

dscf8860

  Pod czujnym okiem naszej instruktor Pani Oli czas zajęć mija bardzo szybko i z utęsknieniem czekamy na kolejny wyjazd.