Wycieczka do Chlebowej Chaty i Koziej Zagrody

Wycieczka do Chlebowej Chaty i Koziej Zagrody

Rozpoczynając okres wakacyjny dzięki Jastrzębskiej Spółce Węglowej wybraliśmy się w naszą pierwszą w tym sezonie wycieczkę krajoznawczą. Pierwszym punktem naszej wyprawy było zwiedzanie Chaty Chlebowej w Górkach Małych. Chata Chlebowa to niezwykłe miejsce, w którym przekraczając jej progi przenosimy się wstecz o 100 lat. Pan przewodnik w humorystyczny a zarazem ciekawy sposób przedstawił nam, jak wyglądało życie dawniej, w jaki sposób ludzie spędzali czas, jak wyglądały ich codzienne zajęcia i zwyczaje. Mieliśmy sposobność dowiedzieć się w jaki sposób uprawiało się rolę, jakie są rodzaje zbóż i co można z nich przyrządzić. Byliśmy w stodole, w której poznaliśmy zasadę działania cepa, wiarni, sierpa oraz innych starodawnych urządzeń do siania, zbierania i pozyskiwania zboża. Dzieci mogły dosiąść starego Ursusa czy Zetora, widziały jak wygląda wóz drabiniasty. Gwoździem programu były warsztaty z własnoręcznego wypieku podpłomyków oraz degustacja ich z miodem, smalcem, masłem wytwarzanych w Chlebowej Chacie.

Jednak największa radość naszym wychowankom sprawiła możliwość głaskania i karmienia zwierząt takich jak kozy i króliki.

Drugim punktem naszej wycieczki była Kozia Zagroda, w której mieliśmy przyjemność poznać Pana Rafała i Panią Martę, którzy pokazali nam życie juhasów, gazdów, gaździn i górali na hali. Wychowankowie zapoznali się z góralskimi strojami, instrumentami czy gwarą. Pani Marta zachwycała swoim przepięknym góralskim śpiewem oraz grą na piszczałkach, fujarkach, flecie czy trombicie. Pan Rafał pokazał nam jak wyglądało życie górali, którzy wypasali owce na hali. W prawdziwym szałasie, nad rozpalonym ogniskiem widzieliśmy w jaki sposób z mleka powstaje ser. Po sutym obiedzie po raz kolejny nasi wychowankowie mieli okazję karmić i głaskać kozy.

Autor: Łukasz Kleszcz

Dzieci wchodzą do drewnianej chaty, przy której ustawionych jest sześć uli różnego kształtu. Ul wyrzeźbiony z drewnianego pnia w kształcie uśmiechniętej twarzy. Dzieci w chlebowej chacie,  siedzące w rzędach na ławkach i słuchające przewodnika. Maszyny rolnicze w stodole. Chłopiec siedzący na traktorze.