WYCIECZKA DO TARNOWSKICH GÓR

WYCIECZKA DO TARNOWSKICH GÓR

W dniu 13.08 dzięki uprzejmości Jastrzębskiej Spółki Węglowej mogliśmy uczestniczyć w wycieczce do Kopalni Srebra oraz Sztolni „Czarnego Pstrąga” w Tarnowskich Górach”.
Zapoznaliśmy się z metodami wydobywania metali oraz odwadniania podziemi.
Wędrując z przewodnikiem udało się nam zobaczyć podziemny labirynt historycznych wyrobisk górniczych,komór, chodników sztolni, które trafiły na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Główna atrakcją dla naszych podopiecznych był podziemny przepływ łodziami fragmentem XIX wiecznej sztolni – był to niezwykły i ekscytujący rejs dla nas wszystkich.
Wycieczka dostarczyła nam wiele pozytywnych wrażeń, pogłębiła wiedzę historyczną, ukazała jaką ciężką pracę wykonywali górnicy w tamtejszych czasach. Z wycieczki wróciliśmy zadowolenie i napawani optymizmem na nasze dalsze podboje.

Autor: Marzena Wieczorek, Kinga Matysik

Kilkoro dzieci stoi przed wejściem do zbytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach. Dwie figury górników wydobywjących kruszec oraz narzędzia krórymi wówczas pracowano. Dzieci zwiedzają szyb kopalni, słuchają przewodnika. Wychowankowie w żółtych kaskach płyną łodziami przy szybie kopalni. Dziób łodzi płynącej skalnym korytarzem w kopalni.