Wycieczka edukacyjna do Istebnej i Koniakowa

Wycieczka edukacyjna do Istebnej i Koniakowa

    dscf8937dscf8907

   Sobota 17 września była dniem wycieczki w górskie rejony Trójwsi Beskidzkiej. W ramach realizacji projektu z zakresu edukacji ekologicznej odwiedziliśmy Istebną i Koniaków.

dscf8916dscf8912

   Trasa wycieczki rozpoczynała się w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej. Znajduje się tutaj stała ekspozycja, ukazująca florę i faunę beskidzkich lasów. Można tu z bliska zobaczyć preparaty zwierząt i modele roślin. Ponadto na zwiedzających czekają makiety przedstawiające historię terenu, diorama rzeki, cały dział dotyczący form ochrony przyrody oraz rentgen drzewa.

dscf8914dscf8929

   Dla dzieci natomiast przewidziano ciekawe gry i zabawy; można sprawdzić, jak czuje się borsuk w swojej norze, pobawić się drewnianymi klockami oraz namalować ulubione zwierzątko na tablicy, a także posłuchać gadającego drzewa! Podziwiając dioramy, można wysłuchać informacji o każdym zwierzęciu i roślinie, a także dowiedzieć się czegoś o historii Nadleśnictwa Wisła, o świerku istebniańskim, martwym drewnie i wielu innych ciekawych zagadnieniach.

dscf8924dscf8917

   LOEE otoczony jest przez Ogród Roślin Beskidu Śląskiego. Na obiekt, składają się: miejsce postojowe, sieć ścieżek edukacyjnych, którymi można przechadzać się wśród ciekawych gatunków roślin, zarówno ozdobnych, jak i typowych dla lokalnych zbiorowisk, plac widokowy wraz z mini amfiteatrem. Powstał tu również oryginalny, ekologiczny plac zabaw dla dzieci i wybudowano wiatę edukacyjną o konstrukcji drewnianej, z ławkami w środku, spełniającą rolę leśnej klasy.

dscf8948dscf8945

   Kolejnym celem podróży był Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej, gdzie obejrzeliśmy wystawę twórczości ludowej. Ekspozycję stanowiły koniakowskie koronki, haft beskidzki, rzeźba ludowa, ceramika, pamiątki regionalne.

dscf8943dscf8951

   Duże zainteresowanie wzbudziła Największa Koronka Koniakowska Świata zajmująca całą ścianę galerii. W Ośrodku kręcono ostatni odcinek serialu „Czterej pancerni i pies”, czego dowodem jest galeria zdjęć z tego wydarzenia.

dscf8959dscf8963

  Z Istebnej udaliśmy się do Koniakowa na Ochodzitą, gdzie w pięknych okolicznościach przyrody górskiej delektowaliśmy się regionalnymi daniami w karczmie góralskiej.

dscf8971dscf8969

dscf8974dscf8976

   W Bacówce Koniakowskiej- Centrum Pasterskim uczestniczyliśmy w warsztatach ekologicznych pod hasłem „Kto ma owce ten ma co chce”.

dscf8995dscf8982

   Mogliśmy się z nich dowiedzieć jak wygląda praca bacy przy wypasie owiec, jak powstają oraz jak smakują oscypki, jak powstaje wełna.

dscf9015dscf9005

   Mamy nadzieję kontynuować tego typu wycieczki, gdzie zabawa łączy się ze zdobywaniem pożytecznej wiedzy o świecie.

dscf9030dscf9018