Współpraca z Klein Rönnau

Kontakty  z przedstawicielami DRK z Klein Rönnau, zainicjowane przez nieżyjącego już pastora Rudolfa Barona trwają od 1983 roku. Wówczas Oddział Niemieckiego Czerwonego Krzyża z Klein Rönnau otoczył opieką pszczyński Dom Dziecka.

Pomoc charytatywna zapoczątkowana w czasie stanu wojennego, trwa do dzisiaj.

 

Od 1983 roku nieprzerwanie, w III weekend adwentu, przedstawiciele Niemieckiego Czerwonego Krzyża i gminy Klein Rönnau odwiedzają pszczyńską placówkę opiekuńczo – wychowawczą przywożąc: pomoc, radość, optymizm i prezenty. Do Horsta Schurada i Ilse Klein, którzy są z Domem Dziecka od początku dołączają stopniowo nowe osoby wśród nich aktualny burmistrz Klein Rönnau Elke i Dietrich Herms.

Od 2000 roku w III weekend adwentu  organizowane są spotkanie wigilijne, w których uczestniczą mieszkańcy i pracownicy placówki oraz przedstawiciele powiatu i gminy Pszczyna.
III weekend adwentu to dla wychowanków jeden z ważniejszych okresów w roku, w tym czasie Dom odwiedza wielu znakomitych gości, a dzieci doświadczają ciepła i sympatii oraz otrzymują mnóstwo prezentów. Ten czas choć w części rekompensuje im brak rodziców, domu, rodzeństwa…
Program wizyty gości z Klein Rönnau opracowywany we współpracy z biurem Promocji Powiatu i Gminy Pszczyna. Jest wspólne biesiadowanie, prezentowanie osiągnięć wychowanków; są spektakle, wspólne kolędowanie.

 

W czasie wakacji wychowankowie placówki spędzają miło czas na wypoczynku u swoich niemieckich przyjaciół, poznając ich kraj, kulturę i atrakcje turystyczne.

W 2014 roku Horst Schurad odszedł na emeryturę i przekazał swoje zadanie z zakresu współpracy z pszczyńską placówka pani Margarit Klopfenstein.

 

W grudniu 2014 roku pszczyńską placówkę odwiedzili:

Dietrich Herms burmistrz Klein Rönnau

Beata Greiner Stűrmer

Helmut Lang

Nina Schurad córka Horsta

Margrit Klopfenstein członek DRK szefowa oddziału odpowiedzialnego za działalność charytatywną na rzecz dzieci i osób potrzebujących.

 

Lato 2015

W dniach 25.07.-2.08.2015 – akacje w Klein Rönnau spędziła grupa wychowanków z Przystani pod opieką dyrektor E.Moskal. W tegorocznym programie było wiele spotkań z ciekawymi ludźmi, kąpiele w morzu, zabawy w parkach rozrywki, udział w spektaklu K.Maya oraz zwiedzanie Lubeki.

Program:

 1. dzień – przywitanie; spotkanie z gospodarzami, zakwaterowanie, kolacja powitalna;
 2. dzień –udział w mszy świętej; zwiedzanie Klein Rönnau i Bad Segebergu; gościnna wizyta u Bruna w restauracji nad jeziorem, kąpiel w jeziorze;
 3. dzień – wyjazd nad M.Północne do ST. Peter – Ordning, kąpiel w morzu, poznawanie historii regionu, obserwowanie ciekawego zjawiska odpływów i przypływów oraz piknik nad kanałem łączącym dwa morza Bałtyk i M.Północne;
 4. dzień – Trappencapm – czas wolny w ciekawym parku, który łączy zabawę , edukację i wypoczynek na łonie natury;
 5. dzień – zwiedzanie Bad Segebergu i okolicy, zajęcia sportowe na boisku; wizyta u strażaków – zwiedzanie obiektu Ochotniczej Straży Pożarnej , zapoznanie się ze specyfiką działalności tej organizacji, wspólne grillowanie;
 6. dzień – wyjazd do Parku Wodnego ARIBA; spotkanie z grupą przyjaciół, uroczysta kolacja;
 7. dzień – zwiedzanie najstarszej dzielnicy Bad Segeberg z jaskinią nietoperzy oraz osadą Indian, udział w spektaklu reżyserowanym na podstawie powieści Karola Maya;
 8. dzień – wycieczka do Lubeki, zwiedzanie miasta hanzeatyckiego z przewodnikiem, przejażdżka łodzią wokół starego miasta, kosztowanie słynnych marcepanów; w drodze powrotnej kąpiel w Bałtyku; kolacja pożegnalna, spotkanie z grupą aktywnych działaczy DRK Klein Rönnau;
 9. dzień – śniadanie pożegnalne, pakowanie bagaży – powrót do Polski.

Wizyta Gości z Klein Rönnau 11 – 14 grudnia 2015 r.

Podczas tegorocznej wizyty goście z Klein Rönnau zwiedzali Pszczynę i okolicę, odwiedzali Kraków, spotykali się z władzami Powiatu Pszczyńskiego oraz Miasta i Gminy Pszczyna.

Skład delegacji:

 • Margrit Klopfenstein
 • Melani Bergemann
 • Dietrich Hermes
 • Helmut Lang
 • Erwin Hansel

Goście z Klein Rönnau poza życzeniami i zaproszeniem na przyszłe wakacje dla dzieci     z „Przystani” przywieźli również dla każdego dziecka upominek oraz 2 laptopy, sprzęt sportowy i zabawki.

P1020136_A